Offer
You're Not Listening

چرا به دیگران گوش نمی‌کنیم

نویسنده: کیت مورفی (Kate Murphy) پشه گوینده: رضا شمس
با خرید این نسخه صوتی ، ميتوانيد کتاب الکترونيک آن را نيز به رایگان دريافت کنيد
خرید نسخه صوتی 10,000 تومان 9,000 تومان

گوش‌کردن به دیگران ما را در شناخت صحیح افراد یاری می‌کند

شنیدن نسخه نمونه
با کد تخفیف HiGosheno در خرید اول 30% تخفیف بگیرید

کتاب صوتی چرا به دیگران گوش نمی‌کنیم

اپیکتیتوس، فیلسوف یونان باستان می‌گوید: «طبیعت به ما یک زبان، اما دو گوش عطا کرده است و این یعنی ما باید دو برابر زمانی که حرف می‌زنیم، به حرف‌های دیگران گوش دهیم.» امروزه هرچه بیشتر فرهنگ خوب گوش‌کردن به یغما می‌رود. شبکه‌های اجتماعی فضایی را در اختیار ما قرار داده است تا هرچه می‌خواهیم بگوییم، اما از طرفی این امکان را نیز به ما داده است تا به‌راحتی و با فیلتر کردن دیدگاه دیگران، هرچه را نمی‌خواهیم (اعم از دیدگاه‌های مخالف) نشنویم و نادیده بگیریم.

هدفون‌ها و هندزفری‌ها نیز در فرایند خاموش‌کردن صداهای اطراف به کمک ما آمده‌اند تا با ساختن حباب‌هایی صوتی در اطراف خود، فقط آنچه را که می‌خواهیم بشنویم. شگفت آنکه تعداد قابل‌توجهی کارگاه و کلاس و واحدهای دانشگاهی برای بهبود مهارت سخنوری و فن بلاغت وجود دارد، اما گویی گوش‌کردن مهارتی نیست که نیاز به آموختن داشته باشد.

 

ستایش‌ها و تشویق‌ها نصیب کسی می‌شود که بتواند میکروفونی به دست گیرد و از پشت تریبون‌، هنر بلاغت و ظرافت‌های سخنوری خود را به رخ بکشد. فقط در این صورت است که حاضریم برای آن فرد، کف و هورا بکشیم، اما برای کسی که مهارت بالایی در خوب گوش‌کردن و درنتیجه، خوب واکنش نشان‌دادن دارد به اندازه ارزنی ارزش قائل نمی‌شویم.

گویی امروزه همه ارکان جامعه بسیج شده‌اند تا گوش‌ها را تبعید کنند. پس کار مضاعفی می‌طلبد تا این نعمت بسیار حیاتی را مجدداً در خود احیا کنیم. فایده خوب گوش‌کردن فقط این نیست که طرف مقابلتان را خوب درک کنید و واکنش درستی در اختیارش بگذارید، بلکه عدم بهبود این مهارت، منجر به محدود کردن درکتان از دنیا و محروم‌کردن خودتان از موهبت امکان‌هایی است که جهان بیرون در اختیارتان می‌گذارد.

محض نمونه، آخرین مکالمه جدی‌ای که با دوست و آشنایی داشته‌اید را به خاطر بیاورید. آیا در تمام طول صحبتِ طرف مقابلتان به این فکر نمی‌کردید که چه پاسخی در جوابش آماده کنید؟ یا شاید حواستان به تلفن همراهتان پرت شده بوده! شاید هم حرفش را قطع کردید که افسار مکالمه را در دست بگیرید.

همه این موارد مخلّ یک مکالمه صحیح‌اند. کتاب چرا به دیگران گوش نمی‌کنیم حاصل دو سال تلاش  کیت مورفی است؛ خبرنگاری که به تحقیق درباره گوش‌کردن و فرایندهای بیومکانیکی، عصبی‌ـ‌بیولوژیکی و تأثیرات روانی و عاطفی پرداخته است. شغل او این امتیاز را دارد که باید به‌عنوان خبرنگار، شنونده‌ای قهار بود. همچنین، مورفی تعداد زیادی مصاحبه با افراد مختلف دارد که مثال‌های خوبی برای مطالعه موردی در اختیاش گذاشته‌اند.

دیدگاه کاربران

مشاهده دیدگاه های بیشتر

ایجاد دیدگاه جدید

ایجاد دیدگاه جدید

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب کاربری خود شوید

کتاب های مرتبط

هر سال یک فرصت ویژه

تخفیف 50 درصدی برای سفارش های بالای 99 هزار تومان

ارسال رایگان
سفارش های ویژه
پرداخت ایمن
مطمئن پرداخت کنید
گارانتی برگشت
در 30 روز
پشتیبانی 24 ساعته
در 7 روز هفته